Czym jest zmęczenie mięśni?

Powrót do sportu lub intensywnego treningu, prace w ogrodzie, prowadzenie samochodu... Zmęczenie mięśni pojawia się szczególnie po długotrwałym wysiłku i chociaż każdy może paść ofiarą tego typu objawów, to często osoby uprawiające wyczynowo sport są bardziej na nie narażone.

trening kobieta

1. Przyczyny zmęczenia mięśni

text

Zmęczenie mięśni można powiązać ze:

  • Zbyt dużym zużyciem glikogenu (zjawisko, które może prowadzić do hipoglikemii): glikogen odżywia mięśnie podczas wysiłku fizycznego. Występuje w postaci glikogenu mięśniowego oraz wątrobowego. 
  • Znacznym spożyciem lipidów: lipidy są najłatwiej dostępną formą energii mięśniowej. Ale aby mogły być wykorzystywane przez mięśnie, lipidy muszą przejść transformację, która zużywa tlen i glikogen. Podczas intensywnego wysiłku mięsień zużyje dwa razy więcej glikogenu (usunięcie zapasów cukru i przemiana lipidów).
  • Duża utrata wody po wysiłku fizycznym (co powoduje spadek objętości krwi).

Powodów osłabienia mięśni może być wiele, jednak najczęściej jest to spowodowane:  

  • Zbyt małym nawodnieniem przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym.
  • Nadmiarem ćwiczeń fizycznych u sportowców, którzy przekraczają swoje granice i zaniedbują okres odpoczynku, który pozwala mięśniom na regenerację.
  • Mocnym, jednorazowym obciążeniem mięśni u osób nieprzygotowanych na taki wysiłek, np. podczas intensywnej przeprowadzki, dużych prac ogrodniczych.
  • Nieodpowiednią dietą: nadmiar lipidów i tłuszczów jest szkodliwy dla organizmu i nie pozwala na odpowiednie pobranie składników odżywczych przez organizm człowieka.

2. Jakie są objawy?

text

Zmęczenie mięśni może objawiać się:

- Zmniejszeniem ich pobudliwości,
- Wydłużeniem czasu skurczu i rozkurczu
- Niekontrolowanymi ruchami mięśni

Zmęczenie mięśni jest objawem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Można go złagodzić masażem z kremem z Arniką górską, który przyspieszy regenerację mięśni, takim jak Arnicreme®.

ćwiczenia

Dowiedz się więcej o zmęczeniu mięśni

mama z dzieckiem

Zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym - kiedy i dlaczego?

Sprawdź
Dowiedz się więcej