Jak powstaje siniak?

Siniak, zwany też wybroczyną, powstaje w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych) pod wpływem słabszego lub silniejszego uderzenia. Powstały siniak do momentu zniknięcia przybierze kolejno wszystkie kolory tęczy.

1. Dlaczego siniak zmienia kolor?

text

Bezpośrednio po uderzeniu krew z uszkodzonych drobnych naczyń krwionośnych rozlewa się pod skórą. W ten sposób siniak przybiera kolor czerwony. W kolejnych dniach kolor siniaka zmienia się na fioletowo-niebieski. Zmiana koloru wynika z działania krwinek białych, które gromadzą się, rozkładając pigment zawarty w krwinkach czerwonych: hemoglobinę. Następnie w drodze różnych reakcji hemoglobina przekształca się kolejno w związki o różnym zabarwieniu: biliwerdynę o zielonkawym odcieniu, a następnie bilirubinę, która powoduje zmianę koloru wybroczyny na żółty, utrzymujący się aż do całkowitego ustąpienia siniaka.

zmiana koloru siniaka

2. Jak można zmniejszyć wielkość siniaka?

Po powstaniu siniaka należy natychmiast przyłożyć zimny okład na 15–20 minut, by ograniczyć podskórne krwawienie i przynieść ulgę.

W tym celu można użyć kostek lodu w plastikowej torebce owiniętej ręcznikiem lub ściereczką. Skuteczna będzie też torebka mrożonych warzyw. Jeśli przebywasz na zewnątrz, chłodna aluminiowa puszka może też wystarczyć jako środek doraźny.

W niektórych przypadkach uderzenie może też spowodować obrzęk, który może przekształcić się ze zwykłego guza w wydatną „śliwkę”.

Jeśli nie wiesz co zastosować na tego typu urazy, co na siniaki, warto wybrać Arnigel®, który można stosować u dorosłych i dzieci, już od 1. roku życia. 

Dowiedz się więcej o urazach i stłuczeniach

Wydatny guz na czole dziecka: jak reagować?

Wydatny guz na czole dziecka: jak reagować?

Sprawdź
stłuczenie, siniak, krwiak

Stłuczenie, siniak, wybroczyna, krwiak... Jak je rozróżnić?

Sprawdź
Dowiedz się więcej