Stłuczenie, siniak, wybroczyna, krwiak... Jak je rozróżnić?

Upadek z roweru? Niefortunne uderzenie młotkiem w palec? Uderzenie kolanem w róg stolika kawowego? Kiedy uderzymy się lub upadniemy, wołamy: „ała”, „au” czy „auć”. Okrzyki bólu bywają różne – prawie tak samo, jak niegroźne urazy, na opisanie których czasem trudno znaleźć właściwe słowa.

siniak

1. Czym jest stłuczenie?

text

Stłuczenie to uraz, który powstaje na skutek uderzenia bez przerwania ciągłości skóry, czyli bez widocznej rany. To naturalna reakcja organizmu.

 

2. Czym jest siniak?

Siniak, nazywany też „wybroczyną”, najczęściej powstaje w następstwie stłuczenia, lekkiego uderzenia lub upadku. Tworzy go krew wypływająca z naczyń krwionośnych i rozlewająca się pod skórą. Może przybrać kolor niebieski, czarny lub fioletowy i nie znika pod wpływem niewielkiego nacisku. Jego powierzchnia zależy od siły uderzenia i unaczynienia okolicy, w której powstał. Zwykle niewielki siniak znika w ciągu jednego do dwóch tygodni.

3. Czym jest krwiak podskórny?

text

Krwiak, powszechnie nazywany „guzem”, może pojawić się w następstwie uderzenia (na przykład piłką), kontaktu ze spadającym przedmiotem lub wielokrotnych uderzeń. Charakteryzuje się nagromadzeniem pod skórą krwi o większej objętości i rozległości niż w przypadku siniaka. Zwykle krwiak podskórny ustępuje w ciągu kilku tygodni. Gdy powstanie na głowie, może stać się dużym guzem nazywanym też potocznie „śliwką”.

Siniaki i guzy są niegroźnymi urazami i można je łagodzić, działając miejscowo,
na przykład nakładając żel Arnigel®.

krwiak

Dowiedz się więcej o urazach i stłuczeniach

Siniak

Jak powstaje siniak?

Sprawdź
Wydatny guz na czole dziecka: jak reagować?

Wydatny guz na czole dziecka: jak reagować?

Sprawdź
Dowiedz się więcej